План виховної роботи
...
Знайомимося з історією рідного краю
Студенти Придунайської філії МАУП разом із викладачем історичних дисциплін І.С.Тишик знайомляться з історією рідного краю. Екскурсія була присвячена історії монумента героям, що розташований на території Фортеці.
Монумент розташовується в районі колишньої турецької фортеці, на території колишнього військового кладовища. У 1926 р. для благоустрою військових кладовищ в Ізмаїлі було створено відділення Всерумунського суспільства "Культ героїв". Ініціатива створення монумента належить 12-й піхотній дивізії. Роботи велися на пожертвування "Культу героїв" та інших організацій. До 01.07.1929 р. роботи завершилися. Гранітний склеп, над яким спорудили Пам'ятник героям з орлом, що тримає в дзьобі хрест, відкрили в День пам'яті героїв (день Вознесіння Господнього). Поруч зі склепом поховали 86 солдатів, яких вдалося впізнати. А останки 335 невпізнаних осіб поховали в склепі. Склеп знаходиться на пагорбі, який в 1 пол. 20 століття називався пагорбом Стефана Великого. Раніше в ньому знаходилася невелика каплиця.
На жаль, в 1940 - 1941 р. склеп був пограбований - розбиті бетонні хрести, вирвані квіти, на монументі знищені портрети румунських вождів, спустошений склеп. А потім настав 1969 року, коли виконком Ізмаїльської міської ради прийняв рішення про те, що цей пам'ятник "не є пам'ятником історії або архітектури", побудований до 10-річчя окупації Бессарабії королівської боярської румунською армією. З цієї причини в 1970 р. монумент розібрали, залишивши тільки склеп. Скульптуру орла перевезли на територію судноремонтного заводу, де він довгий час лежав то на складі, то в гвинтовому цеху, а потім був переплавлений разом зі дзвонами.
І ось 26.03.2015 р. зусиллями ізмаїльчан, за фінансової підтримки підприємця Костянтина Дюльгерова і з ініціативи голови благодійного фонду "Фортеця Ізмаїл" Олександра Серікова пам'ятник був відновлений.
Якщо Ви відвідаєте це місце, то обов'язково побачите по сусідству хрест в пам'ять про загиблих воїнів, який був також відновлений в наш час, в квітні 2009 р. Спочатку на його місці був дерев'яний хрест Трійця, знищений в 1940 р. Однак цього разу було вирішено зробити його більш захищеним, тому виготовлений він був на Ізмаїльському заводі залізобетонних виробів.
Студенти із задоволенням відмітили, що Фортеця Ізмаїл стала місцем, що зберігає пам’ять про події минулого.
Фото та текст:
студентка II курсу Тетяна Станєва