Інформаційні ресурси
Основні поняття
Академічна доброчесність – це сукупність етичних принципів та визначених законом правил, якими мають керуватися учасники освітнього процесу під час навчання, викладання та провадження наукової (творчої) діяльності з метою забезпечення довіри до результатів навчання та/або наукових (творчих) досягнень.
Автор – фізична особа, творчою працею якої створено твір.
Твір (робота, матеріал) – інформація, як результат наукової чи навчально-методичної діяльності конкретної особи (чи у співавторстві), представлена на паперових носіях або в електронному вигляді у мережі Інтернет (монографія, підручник, навчальний посібник, стаття, тези, препринт, автореферат і рукопис дисертації (дисертаційна робота), магістерська чи бакалаврська робота, курсова робота чи проект, реферат, есе, контрольна робота тощо).
Плагіат – оприлюднення (опублікування), повністю або частково, чужого твору під іменем особи, яка не є автором цього твору (ст. 50 Закону України «Про авторське право і суміжні права»). Цитата – порівняно стислий уривок з літературного, наукового чи будь-якого іншого (у тому числі оприлюдненого у мережі Інтернет) твору, який використовується, з обов’язковим посиланням на його автора і джерело цитування, іншою особою у своєму творі з метою зробити зрозумілішими власні твердження або для посилання на погляди іншого автора в автентичному формулюванні.
Унікальність твору (роботи, матеріалу) – співвідношення (у відсотках) матеріалу, що не має збігів з іншими публікаціями, до загального обсягу матеріалу.
Фабрикація – фальсифікація результатів досліджень, посилань, або будь-яких інших даних, що стосуються освітнього процесу;
Обман – надання завідомо неправдивої інформації стосовно власної освітньої (наукової, творчої) діяльності чи організації освітньої процесу;
Списування – використання без відповідного дозволу зовнішніх джерел інформації під час оцінювання результатів навчання;
Хабарництво – надання (отримання) учасником освітнього процесу чи пропозиція щодо надання (отримання) коштів, майна чи послуг матеріального або нематеріального характеру з метою отримання неправомірної вигоди в освітньому процесі.
Розширений глосарій термінів та понять ст. 42 «Академічна доброчесність» Закону України «Про освіту» (від 5 вересня 2017 р.): лист МОН від 23.10.2018 р. № 1/9-650.
Інфографіка "Що таке академічна доброчесність?"
Інфографіка "Як правильно цитувати?" (короткий огляд)
Інфографіка "Чи я плагіював? Шкала плагіату”
Інфографіка "Плагіат та його різновиди. Запобігання плагіату. Оформлення посилань і цитувань в освітніх та наукових роботах" (практикум)
Інфографіка "Дванадцять типів неоригінальної роботи"
Академічна культура українського студентства: основні чинники формування та розвитку
Навчальні матеріали
- Академічна доброчесність: проблеми дотримання та пріоритети поширення серед молодих вчених (колективна монографія / за заг. ред. Н. Г. Сорокіної, А. Є. Артюхова, І. О. Дегтярьової. – Дніпро : ДРІДУ НАДУ, 2017. – 170 с.
- Академічна чесність як основа сталого розвитку університету (наукове видання / Міжнарод. благод. Фонд “Міжнарод. фонд. дослідж. освіт. політики”; за заг. ред. Т. В. Фінікова, А. Є. Артюхова – К.; Таксон, 2016. – 234 с.
- Академічне письмо : навч. посібник / уклад. С.К.Ревуцька, В.М.Зінченко. - Кривий Ріг, 2019. - 130 с.
- Довідник з академічної доброчесності / уклад. : В. Г. Гур`янова, Л. Т. Ониксимова, Н. В. Поберій ; за заг. ред. Т. О. Маринич. – Суми: Сумський державний університет, 2018.
- Курс лекцій з дисципліни «Академічне письмо» / М-во освіти і науки України, Донец. нац. ун-т економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського, каф. українознавства; уклад.С.К. Ревуцька. Кривий Ріг : ДонНУЕТ, 2018.
- Міжнародні правила цитування та посилання в наукових роботах: методичні рекомендації / О.Боженко, Ю.Корян, М.Федорець. - К.: УБА, 2016.
- Фундаментальні цінності академічної доброчесності
- Що потрібно знати про плагіат: посібник з академічної грамотності та етики для “чайників”.
Вебінари
Академічна доброчесність: від теорії до практики (28 квітня 2020 р., Віктор Дроздов, презентація)
Все, що Ви хотіли знати про плагіат (07 квітня 2020 р., Євген Ніколаєв, презентація)
Мистецтво академічного письма: практичні поради (04 квітня 2020 р., Наталя Шліхта)
Академічна доброчесність: впровадження інституційних політик у закладах вищої освіти (03 квітня 2020 р., Тарас Тимочко, Яна Чапайло)